Do łazienki

Montaż deszczownicy prysznicowej w domu – co trzeba wiedzieć?

Aranżując łazienkę w nowym mieszkaniu lub po prostu przeprowadzając remont warto rozważyć zakup dobrej deszczownicy łazienkowej. To odmiana baterii prysznicowej, której zadaniem jest imitowanie padającego deszczu. Takie rozwiązanie nie tylko ma cały wachlarz zalet, ale również z roku na rok staje się coraz popularniejsze. Trudno się temu dziwić, w końcu dobrej jakości deszczownica prysznicowa pozwala poczuć pod prysznicem namiastkę salonu SPA. Przed kupnem deszczownicy warto byłoby jednak rozważyć jaka deszczownica nada się do aranżowanej łazienki, jeśli w ogóle może sobie ona pozwolić na taką baterię prysznicową.

Jak dopasować deszczownicę do swojej łazienki?

Na początku dobrze jest sprawdzić, czy deszczownica może być zamontowana na suficie lub drążku, ponieważ to właśnie tam sprawdza się najlepiej. Jeżeli jednak nie ma takiej możliwości, to trzeba wiedzieć aby deszczownicę zamontować kilkadziesiąt centymetrów wyżej od swojego wzrostu. Gdy wybierze się miejsce montażu można przystąpić do wyboru kształtu. W zależności od potrzeb można wybrać deszczownicę okrągłą, owalną, prostokątną, a nawet trójkątną, czy też stożkowatą. Ostatnim kryterium wyboru jest rozmiar, ale przy podejmowaniu tej decyzji trzeba zachować ostrożność. Dlaczego? Ponieważ woda z deszczownicy jest wypuszczana na bardzo szeroką skalę, przez co zbyt duże deszczownice łazienkowe mogą głównie opryskiwać ściany kabiny zamiast użytkownika.

Czy do montażu deszczownicy potrzebna jest kabina prysznicowa?

Teoretycznie można zamontować deszczownicę nad wanną (zobacz taką), ale raczej nie zaleca się takiego rozwiązania. W końcu bateria prysznicowa prawdopodobnie będzie ochlapywać także podłogę, co nie tylko jest niepraktyczne, ale również może prowadzić do wypadków. Dobrym rozwiązaniem problemu może być parawan ochronny połączony z wanną stojącą przy ścianie.