ogród

Do czego używa się nożyc ogrodowych i jakie wybrać?

Ogród dla wielu osób jest niezmiernie ważny, gdyż we współczesnym, mocno zabieganym świecie, miejsce to jest często jedyną ostoją spokoju, pozwalającą uciec od codziennych obowiązków i stresu. Dbanie o niego do łatwych jednak nie należy, a jednym z podstawowych sprzętów do tego są nożyce ogrodowe, które powinny być dopasowane do charakteru danego ogrodu.

Czym są nożyce ogrodowe i jakie są ich rodzaje?

Nożyce ogrodowe służą do wykonywania rozmaitych zadań w ogrodzie, które polegają na przycinaniu roślinności. Przycina się zarówno trawę, jak i drzewa, krzewy i żywopłoty. W zależności od tego, jaka jest grubość i twardość elementów roślinności, którą się przycina, stosuje się rozmaite rodzaje nożyc ogrodowych.

Do przycinania trawy oraz drzew, krzewów i żywopłotów o cienkich gałązkach wystarczą całkowicie proste nożyce ręczne i sekatory. Do bardziej wymagających zadań używa się nożyc mechanicznych, w ramach których można wymienić nożyce ogrodowe (więcej) akumulatorowe, elektryczne i spalinowe. Pierwszy rodzaj jest wygodny i poręczny, a działa w oparciu o zasilania akumulatorowe, nie ma więc niewygodnego kabla. Nożyce elektryczne wymagają już zasilania z sieci i przeznaczone są do bardziej wymagających zadań. Nożyce spalinowe także przeznaczone są do przycinania przede wszystkim grubych i twardych gałęzi.

Co jeszcze liczy się przy wyborze nożyc ogrodowych?

Wybierając nożyce ogrodowe, powinno się zadbać o to, by były one przede wszystkim jak najwygodniejsze w użytkowaniu, a te, które bardzo chwalone są przez jednego miłośnika prac w ogrodzie, nie zawsze będą cieszyć się dobrą opinią innego.

Na komfort użytkowania ma wpływ między innymi poręczność takich nożyc, w tym ich waga. Wiele osób preferuje modele jak najlżejsze. Do tego bardzo liczy się też wykonanie i wielkość uchwytu. Inne nożyce będą dobre dla osób o dużych dłoniach, a inne dla takich, u których są one drobne. Z tego powodu przed kupnem nożyc zawsze dobrze jest je potrzymać w ręku, by zobaczyć, czy będą one odpowiednie i wybrać te, które okażą się też w najlepszym stopniu dopasowane do tego, jaka roślinność rośnie w danym ogrodzie.