Do łazienki

Impregnacja płytek i fug

Impregnaty do fug i płytek zabezpieczają je przez zniszczeniem – erozją oraz przenikaniem wody przez spoiny. Powinniśmy je stosować na balkonach i tarach – tam fugi są najbardziej narażone na szkodliwe czynniki oraz w kuchni i łazience – chronią przed pleśnią.

Dlaczego impregnujemy płytki?
Struktura płytek jest porowata, dlatego też nie są całkowicie odporne na przesiąkanie wody. Szczególnie na złe warunki są narażone płytki na zewnątrz, np. na balkonie, gdzie niekiedy woda może zamarzać. Dlatego stosujemy impregnat do fug, który zabezpiecza je przed wsiąkaniem wody. Dzięki temu płytki mogą pozostać na długi czas w świetnym stanie.

Zalety impregnowania płyt i fug
Do głównych zalet impregnacji płytek należy zaliczyć:
– zabezpieczają płytki przed parowaniem wody, a ta przenosi zanieczyszczenia, dlatego zaimpregnowane płytki łatwiej utrzymać w czystości,
– pozwalają uszczelnić spoiny, przez które dostaje się woda do niższej warstwy płytek,
– impregnaty mają za zadanie zabezpieczać przed pleśnią i wilgocią,
– są paroprzepuszczalne, dlatego nie zatrzymują wilgoci wewnątrz pomieszczenia,
– zaimpregnowane płytki mogą nam posłużyć na długie lata – w niezniszczonym stanie.

Środki tego rodzaju na pewno pomagają w utrzymaniu czystości. Należy nakładać je na oczyszczoną powierzchnię, by nie utraciły przyczepności. Impregnaty do fug powinniśmy rozprowadzać gąbką lub pędzelkiem, tak, by nie pozostała żadna wolna przestrzeń niezaimpregnowana.