Oświetlenie

Jak urządzić minimalistyczny salon?

Styl minimalistyczny cieszy się ogromnym powodzeniem od wielu lat. Wnętrza urządzone w ten sposób praktycznie nie wychodzą z mody. Jak urządzić funkcjonalny salon w tym stylu? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Gra w kolory

lampa-wiszaca-crystal

Styl minimalistyczny charakteryzuje się bardzo ograniczoną paletą barw. Najlepiej postawić neutralne kolory, które zawsze są modne. Na przykład biel, czerń, beże, odcienie szarości. Mnóstwo osób myśli, że w ten sposób zaaranżowany salon będzie nudny i niejaki. Nic bardziej mylnego, wystarczy dobrać odpowiednie dodatki, które sprawią, że wnętrze nabierze charakteru. Mogą to być nowoczesne lampy wiszące, ciekawe wazony, fototapety czy obrazy – możliwości jest naprawdę bardzo dużo. Ważne jednak, żeby nie przesadzić z ilością dodatków. W innym przypadku uzyskamy efekt przeładowania, a przecież zupełnie nie o to nam chodziło.

Jeśli chodzi o meble, to postawmy na maksymalną prostotę. Idealnie sprawdzą się sprzęty pozbawione nadmiaru ozdób.

Jakie oświetlenie wybrać do naszego salonu?

Najlepiej sprawdzi się światło neutralne bądź ciepłe. Dzięki niemu cała przestrzeń będzie się prezentować zdecydowanie przytulniej. Warto też dokładnie przemyśleć rozmieszczenie wszystkich punktów świetlnych. Lampy wiszące nowoczesne choć bardzo efektowne nie zawsze wystarczają. Zastanówmy się, co chcemy robić w naszym salonie, czy marzy nam się czytanie książki na kanapie, a może chcemy tam biesiadować wspólnie z przyjaciółmi. Jeżeli zależy nam na bardziej intymnej atmosferze, to warto zatroszczyć się o dodatkowe źródła światła, na przykład kinkiety.

Gdzie szukać ciekawych inspiracji?

Na pewno warto zajrzeć w odmęty internetu. Znajdziemy tam mnóstwo interesujących zdjęć, które pomogą nam urządzić nasz własny salon. Możemy też zatrudnić doświadczonego architekta wnętrz, który nam doradzi.