Do łazienki

Kafelki podłogowe niejedno mają imię

Wykańczanie domowych podłóg to zadanie, które może być zrealizowane na wiele sposobów. Najpopularniejsze rzecz jasna są podłogi wykonane z paneli laminowanych, desek warstwowych oraz litego drewna. Z kolei w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności, takich jak łazienki, pralnie i kuchnie, w których posadzka narażona jest na częsty kontakt z płynami, najlepiej sprawdzają się kafelki na podłogę.

Ich zalety, szczególnie widoczne w opisanych powyżej pomieszczeniach, są niezaprzeczalne. Łatwość utrzymania w czystości, odporność na działanie cieczy i środków chemicznych, trwałość, czy też nieograniczona możliwość układania na posadzkach wyposażonych w ogrzewanie podłogowe – to tylko niektóre z cech powodujących popularność kafelków podłogowych.

Warto jednakże zauważyć, iż pod tą nazwą kryje się kilka rodzajów produktów. Pierwszym z nich jest znana od dziesiątków lat terakota. Ten rodzaj produktu zapewnia względną trwałość i wygodę użytkowania podłogi. Przy tym jest stosunkowo łatwa w układaniu, a do jej przyklejenia wystarczy najzwyklejszy klej do płytek.

Produktem stojącym o klasę wyżej są gresy. Jednakże dzielą się one na dwie podgrupy – szkliwione i polerowane. Struktura gresu szkliwionego jest zasadniczo zbliżona do terakoty. Ozdobna warstwa to tzw szkliwo, którą pokrywana jest materiał konstrukcyjny płytki gresowej. W przypadku gresu polerowanego wygląda to nieco inaczej, bowiem widoczna z wierzchu faktura płytki jest identyczna również w jej głębszych warstwach. Wierzch płytki jest jednakże polerowany i pokrywany specjalnym impregnatem, zapewniającym połysk.

Zarówno gresy szkliwione, jak i polerowane są wykonane z materiałów, zapewniających o wiele większą wytrzymałość niż terakota. Z tego też powodu gresy powinny być stosowane wszędzie tam, gdzie po podłodze przemieszcza się duża liczba osób, zwłaszcza w budynkach użyteczności publicznej, galeriach handlowych i biurach.