Do łazienki

Konstrukcyjne zalety stelaży podtynkowych alternatywą dla stojących kompaktów

Stelaż podtynkowy do toalety to świetny sposób na ukrycie nieestetycznego bałaganu, zbiorników, rur, kolanek i innych elementów, które mogą zepsuć wygląd i nastrój każdej nowoczesnej łazienki. Stelaż wc stanowi nowoczesny wariant montażu konwencjonalnej armatury, takiej jak prysznic, bidety, umywalki itp. Cała konstrukcja stelaża jest praktyczne niewidoczna, ponieważ umieszczona jest w zabudowie ściany.

Podstawowe zalety stelaży podtynkowych

  Stelaże podtynkowe charakteryzują się solidną i trwałą konstrukcją z możliwością szybkiego i łatwego montażu. Ponadto mocowanie elementów wiszących jest szybkie i łatwe, co jest prawdziwą zaletą zwłaszcza w przypadku instalacji wielokrotnych. Ważną zaletą stelaży podtynkowych są również ich walory estetyczne i ich niekwestionowany potencjał do optymalizacji wnętrza łazienkowego. Decydując się na instalację stelaża podtynkowego, możemy utrzymać większą higienę, a zainstalowanie wiszącej miski ustępowej pozwala na dokładnie umycie podłogi pod sedesem.

Inną, istotną zaletą stelaża do wc jest to, że pozwala on na rozszerzenie możliwości aranżacji łazienki, dzięki czemu można, na przykład, wstawić dodatkową ściankę działową lub zamontować następną toaletę. 

Asortyment stelaży podtynkowych

  Stelaże podtynkowe można podzielić na stelaże podtynkowe przy zabudowie mokrej lub ciężkiej i stelaże podtynkowe przy zabudowie suchej lub lekkiej. Pierwszy rodzaj stelaży jest najczęściej wykonywany, gdy mamy do czynienia ze ścianami murowanymi i ich instalacja wymaga obmurowania. Tego typu konstrukcja, mimo że jest bardziej czasochłonna, pozwala na schowanie całej spłuczki wewnątrz układu.

Natomiast stelaż wc o konstrukcji podtynkowej przy zabudowie lekkiej, najbardziej popularny, posiada stalowe profile z zamontowanymi płytami gipsowo-kartonowymi i jest stosowany najczęściej w wypadku montażu ścianek działowych.

Należy podkreślić, że w przypadku montażu stelaży podtynkowych wymagania dotyczące ochrony akustycznej i przeciwpożarowej są łatwiejsze do spełnienia. Oprócz tego elementy konstrukcyjne stelaży pozwalają na stosunkowo proste, zmienne i funkcjonalne projektowanie nowych łazienek, zarówno w przypadku suchej, jak i mokrej zabudowy.