ogród

Mydło potasowe jako środek ochrony roślin

Mydło nie jest czymś, co większości osób kojarzy się z uprawą roślin. Okazuje się jednak, że jest inaczej. Mydło potasowe używane jest powszechnie w ogrodnictwie, w którym znajduje wiele, różnych zastosowań. Można nim nie tylko czyścić narzędzia ogrodnicze, ale również stosować je jako środek ochrony roślin. Co warto wiedzieć na ten temat?

Czym jest mydło potasowe?

W domach używa się do mycia przede wszystkim mydła sodowego. Po zastygnięciu mydło takie ma postać stałą i spotykana jest najczęściej w formie doskonale wszystkim znanych kostek. Nieco inaczej jest z mydłem potasowym, które ma najczęściej postać pasty. Mydło takie ma silniejsze działanie czyszczące i jest używane nie tylko jako kosmetyk (ma świetne działanie peelingujące), ale również jako środek czystości używany w domu. Znajduje też zastosowanie w ogrodnictwie – nie tylko do czyszczenia narzędzi, choć tutaj również jest często używany. Z chemicznego punktu widzenia mydło takie jest solą kwasu tłuszczowego i zasady potasowej. Najczęściej do jego produkcji używa się olejów roślinnych. Można kupić gotowy preparat, ale przy odrobinie wiedzy mydło takie można wykonać również samemu, choć wymaga to użycia dość niebezpiecznych substancji.

Mydło potasowe jako preparat wspierający ochronę roślin

Mydło potasowe świetnie wspiera ekologiczne preparaty ochrony roślin oparte na roślinnych wyciągach i naparach. Preparaty takie są często bardzo skuteczne, jednak mają jedną, dość poważną wadę. Słabo trzymają się na powierzchni roślin i mogą być łatwo spłukane przez deszcz, czy podczas podlewania. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie odpowiednio rozcieńczonego mydła. Mydłem takim spryskuje się rośliny po aplikacji właściwych preparatów. Tworzy ono na powierzchni rodzaj nieprzepuszczalnej błonki, która doskonale zabezpiecza środek umieszczony tam wcześniej.

Mydło do zwalczania szkodników roślin

Jak się okazuje, wielu ogrodników z powodzeniem używa mydła potasowego również do ochrony roślin przed szkodnikami. Szczególnie poleca się je jako skuteczny preparat zwalczający mszyce.