Seniorom trudniej się funkcjonuje. Prawidłowość ta dotyczy również kwestii zażywania kąpieli. Dlatego dla nich najlepszą opcją jest brodzik niski. Przez to, że nie wymaga on pełnego zakresu ruchów, łatwiej do niego wejść. W ogóle brodzik płaski sprawia o wiele mniej perturbacji ludziom w podeszłym wieku niż ten klasyczny z wysokim progiem.
Za co seniorzy cenią sobie niski brodzik?
Jest kilka zalet, które im odpowiadają, a najważniejsze to:
• w niskim brodziku jest nieco mniej niebezpiecznie i ślisko, przez co łatwiej zachować równowagę.
• da się do niego postawić taboret, dzięki czemu seniorowi jest nie tylko się umyć, lecz także ubrać.
• brodzik niski stwarza lepsze możliwości aranżacyjne w łazience. Na przykład dopasowanie wysokości uchwytu w kabinie prysznicowej staje się o wiele mniej problematyczne.
• brodzik niski daje pewność i odwagę osobie starszej, że nic się na nią nie zwali, a ona sama będzie mogła go opuścić bez pomocy osób trzecich. To sprawia, że znowu nabierze wiary w swoje fizyczne możliwości.
Zatem dlaczego brodziki prysznicowe nie podbijają masowo serc seniorów?
Po pierwsze dlatego, że nie budzą do końca ich zaufania. Pod drugie wiekowi seniorzy są przyzwyczajeni do całkiem innych warunków sanitarnych. Przedtem nie było brodzików prysznicowych, a mimo to ludzie umieli zadbać o higienę osobistą. Po trzecie prysznicowe brodziki kojarzą im się z postępem cywilizacyjnym. A oni jak wiadomo, nie zawsze są w stanie za nim nadążyć.
Kto jeszcze nie pogardzi brodzikiem płaskim?
Na pewno osoby, które są trwale niepełnosprawne i jeżdżą na wózku inwalidzkim. Dla nich łazienka musi być specjalnie dopasowana. Osoby po złamaniach nogi też polubią płaski brodzik, bo nie będzie on zmuszał je do nadmiernego wysiłku. Osoby ze znaczną nadwagą również nie są w stanie wysoko unieść nóg. Toteż płaski brodzik (przejdź) to dla nich także wybawienie z opresji.