ogród

Nowość w ogródku, czyli nasiona na taśmie

Wysiewanie to proces pracochłonny i wcale niełatwy. Szczególnie gdy ma się do czynienia z bardzo drobnymi nasionkami, które jednak wymagają posiania w równych grządkach i odległościach. Dzięki temu uniknie się późniejszych niezbędnych przerywań. Sprawę można sobie znacznie ułatwić decydując się na nasiona na taśmie.

Co to takiego taśma z nasionami?

Jest to jedno z najnowszych rozwiązań, które znacznie ułatwia coroczny proces wysiewania. Skorzystają więc nie tylko osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z uprawą własnego warzywniaka, ale również te, które nie dysponują dużą ilością wolnego czasu i chcą przyspieszyć sianie warzyw, a także uniknąć późniejszego, pracochłonnego przerywania.

Nasiona wybranego gatunku warzyw umieszczone są stabilnie nie specjalnej taśmie wykonanej z całkowicie naturalnych materiałów, głównie celulozy, które całkowicie rozpuszczają się pod wpływem naturalnych czynników środowiskowych, w tym przede wszystkim wody. Nasiona rozmieszczone są już w odległościach adekwatnych dla danego gatunku, więc tym samym nie trzeba będzie systematycznie przerywać wschodzących roślin.

Jakie nasiona warzyw można zakupić na taśmie?

Nasiona na taśmie (tutaj) to przede wszystkim najpopularniejsze gatunki, które corocznie wysiewa się wraz z nastaniem wiosny, czyli marchewka, pietruszka, sałata, buraczki, rzodkiewka, ogórki oraz różnorodne zioła. Wśród nasion na taśmie nie znajdzie się gatunków, które wymagają rozsady, czyli pomidorów, brokułów czy papryki. Paski z nasionami po prostu rozkłada się na wcześniej przygotowanym podłożu, przysypuje ziemią i obficie podlewa. Można je zastosować również w donicach.

Wszystkie taśmy zawierają nasiona, które pochodzą od sprawdzonych producentów i odznaczają się wysoką jakością. Efektem są bogate wschody. Można wybierać wśród ulubionych gatunków i rodzajów warzyw, a także ziół. Warunkiem jest systematyczne podlewanie, ponieważ pasek z celulozy musi się całkowicie rozpuścić. Jednak warunek ten jest niezbędny również przy sianiu tradycyjnymi metodami.