Remont i wykończenie

Płytki garażowe – czym różnią się od płytek podłogowych?

Płytki podłogowe można znaleźć w bardzo wielu wariantach. Jednak zwykle rozróżnia się je na płytki do wewnątrz i na zewnątrz. Do płytek wewnętrznych należą między innymi kafelki do kuchni czy łazienki, a do płytek zewnętrznych zaliczymy nie tylko te, którymi wykładamy schody zewnętrzne czy taras, ale też płytki garażowe. Jednak wybierając płytki na podłogę do garażu trzeba wziąć pod uwagę jeszcze wiele rzeczy.

Najlepsze płytki na podłogę do garażu

Po pierwsze płytki garażowe muszą być płytkami zewnętrznymi, czyli mrozoodpornymi. Mimo, że garaż to pomieszczenie zamknięte to nie da się ukryć, że nie ogrzewamy go tak dobrze jak pomieszczenia mieszkalne, a więc jest tam chłodniej. A do tego pozostaje otwarty na oścież od kilku minut do wielu godzin, a w zimie bardzo mocno wychładza to jego wnętrze. Dlatego właśnie potrzebne w nim są płytki mrozoodporne.

Po drugie w garażu często posadzka ulega zabrudzeniom, a nawet zaplamieniom olejami silnikowymi czy płynami konserwacyjnymi do samochodu. Zwłaszcza jeśli ktoś ma starszy model auta lub też sam wykonuje naprawy powinien zafundować sobie podłogę, którą łatwo będzie wyczyścić ze smaru czy z oleju. Z powodzeniem można znaleźć płytki o podwyższonej odporności na zabrudzenia.

Po trzecie takie płytki muszą być wytrzymałe. Przeciętny samochód osobowy waży 1,5 t. Oznacza to spory nacisk na płytki ceramiczne. Dlatego też muszą być one dostatecznie grube, aby nie popękać pod ciężarem samochodu. Oprócz samych kafelek ważne jest też zastosowanie elastycznego kleju, co zwiększy ich wytrzymałość.

Konserwacja podłogi

Czyszczenie podłogi z zabrudzeń jak tylko powstaną to podstawa. Ale trzeba wybrać środek do czyszczenia pasujący nie tylko do typu zabrudzenia, ale i czyszczenia płytek. A do tego co 2-3 lata warto podłogę konserwować środkami do impregnacji płytek ceramicznych, aby cały czas podłoga była w świetnym stanie technicznym.