ogród

Troska o basen ogrodowy

Baseny ogrodowe stają w większości ogrodów, kiedy nadchodzi sezon letni. Nic dziwnego, bowiem mają same zalety – są niewielkich rozmiarów, łatwo się je rozkłada i nie kosztują zbyt wiele. Jak jednak dbać o basen, by był zawsze w dobrym stanie, a woda w nim – zawsze czysta?

Przejrzysta woda

Aby baseny ogrodowe zawsze były wypełnione czystą wodą, konieczna jest instalacja specjalnych pompek. Dzięki podłączeniu ich do prądu na co najmniej godzinkę dziennie, usuwane są wszelkie zanieczyszczenia nagromadzone w ciągu dnia. Im większy basen, tym większa wydajnością musi cechować się wybrana pompka. Dodatkowo nie zaszkodzi stosowanie środków chemicznych. Regularne uzupełnianie zapasów chloru sprawi, że woda będzie zawsze krystalicznie czysta, a na ściankach basenu nie będą osiadać glony i grzyby.

Basen w dobrym stanie

Aby baseny ogrodowe nie ulegały uszkodzeniom, dobrze jest rozkładać je na kostce brukowej lub specjalnych matach. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko uszkodzenia dna basenu.

Po sezonie letnim basen należy dokładnie opróżnić z wody, dokładnie go umyć i wysuszyć. Nie może pozostać na nim ani odrobina wilgoci, z której mogłaby rozwinąć się pleśń po zapakowaniu go do pudła.

Warto pamiętać, że niektóre rodzaje basenów są bardziej odporne na uszkodzenia. Wyjątkową wytrzymałością cechują się baseny stelażowe, które z powodzeniem mogą służyć bez żadnych problemów nawet przez kilkanaście sezonów.